Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
04.05.2022

Kolektor Wiślany – prace w okolicy Multimedialnego Parku Fontann

Kolejny etap prac wokół budowy kolektora Wiślanego dotyczy wykonania przekładki gazociągu zlokalizowanego nieopodal Multimedialnego Parku Fontann.

Prace związane z wykonaniem przekładki zlokalizowane są w pobliżu zbiegu ulic: Romana Sanguszki i Wybrzeże Gdańskie. Na czas realizacji tego zadania zostanie wygrodzona część trawnika znajdującego się pomiędzy ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż ul. Wybrzeże Gdańskie (wzdłuż jej zachodniego pasa) a nieckami fontann. Ten etap prac nie spowoduje większych zmian i utrudnień w ruchu na terenie Parku, poza wyłączeniem przejścia chodnikiem biegnącym pomiędzy nieckami fontann a ścieżką rowerową. Wykonawca dołożył także starań, by zaplanować prace w taki sposób, by sąsiadująca z obiektem ścieżka rowerowa przez cały czas pozostała przejezdna dla rowerzystów.

Część prac przebiega także na ul. Boleść – są one związane z budową komory kanalizacyjnej. W związku z tym od 21 kwietnia obowiązuje czasowa organizacja ruchu – zamknięcie wylotu ul. Boleść od strony Wybrzeża Gdańskiego.  Dojazd do ul. Boleść odbywa się ul. Sanguszki, Zakroczymską i Starą. Wyjazd z ul. Boleść – ulicami Starą, Kościelną, Zakroczymską i Sanguszki. Na czas prowadzenia robót zostały wyłączne miejsca parkingowe na ul. Boleść.

Przypomnijmy, że budowa kolektora Wiślanego rozpoczęła się w grudniu 2020 r. Będzie to, obok powstających kolektorów Lindego Bis oraz Mokotowskiego Bis, największy kolektor tranzytowo-retencyjny stolicy – będzie miał długość ponad 9 kilometrów i pomieści 50 tysięcy m³ ścieków i wód opadowych. Powstaje on wzdłuż Wisłostrady na głębokości od 6 do 15 m, a budowany jest metodą bezwykopową w technologii mikrotunelingu, co w istotny sposób ogranicza liczbę wykopów otwartych. Dzięki temu, mimo tak dużej skali inwestycji, a także lokalizacji wzdłuż jednej z ważniejszych arterii Warszawy, utrudnienia w ruchu są minimalizowane i mają charakter jedynie punktowy.

Zadaniem kolektora Wiślanego będzie zapewnienie odbioru i czasowej retencji ścieków oraz wód opadowych dopływających z lewobrzeżnej części Warszawy, tj.: Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza i Bielan. Nieczystości będą następnie kierowane poprzez zakłady Farysa i Świderska do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Dzięki możliwości magazynowania nadmiaru wód opadowych podczas intensywnych deszczy nawalnych zostanie też ograniczona konieczność uruchamiania się tzw. zrzutów burzowych do Wisły.

Kolektor Wiślany będzie gotowy pod koniec 2023 r. Koszt inwestycji to ponad 587,5 mln zł netto.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a