Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
01.02.2019

Wodociągi Warszawskie będą pozyskiwać energię słoneczną

Do końca 2022 r. MPWiK w m.st. Warszawie S.A. wybuduje za blisko 40 mln zł netto instalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy ok. 6,7 MW. Zapewni to roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 6,7 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu ok. 2600 gospodarstw domowych. Realizacja inwestycji wzmacnia efektywność energetyczną przedsiębiorstwa poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla kamiennego, a tym samym zmniejsza obciążenia środowiska naturalnego. 

Umowę na zaprojektowanie i wykonanie 7 instalacji podpisano 29 stycznia 2019 r. w siedzibie przedsiębiorstwa w obecności przedstawicieli MPWiK w m.st. Warszawie S.A. oraz wykonawcy, spółki ML System. – To kolejna z naszych inwestycji w ochronę środowiska, którą realizujemy w porozumieniu z właścicielem, m.st. Warszawa – powiedziała Renata Tomusiak, Prezes Zarządu MPWiK. – Troszczymy się o Wisłę, która jest źródłem życia dla miasta, dbając, by oczyszczone ścieki spełniały restrykcyjne normy środowiskowe. Na bieżąco wymieniamy i uszczelniamy system kanalizacji miejskiej, by ścieki nie przenikały do gruntów oraz wód podziemnych. Wykorzystując odnawialne źródła energii, dbamy o poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszanie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, a tym samym aktywnie włączamy się do działań związanych z walką ze zjawiskiem smogu w Warszawie  – dodała.

Farmy fotowoltaiczne m.in. w „Czajce” i Wieliszewie

Montaż urządzeń, o łącznej mocy 6,7 MW, odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym, trwającym do końca 2021 r., zostaną one umieszczone na dachach Stacji Pomp Kanałowych „Powiśle”, mieszczącej się u zbiegu ulic Karowej i Dobrej i Pompowni „Nowodwory” przy ul. Mehoffera na Tarchominie. Z kolei do końca 2022 r. potrwa ich instalacja także na terenie oczyszczalni ścieków: „Czajka”, „Południe”, „Dębe” oraz w Zakładzie Północnym w Wieliszewie i Stacji Strefowej „Białołęka”.

„EKOoszczędność”

Szacuje się, że montaż, w ramach opisywanej inwestycji, ogniw fotowoltaicznych o łącznej powierzchni ok. 10 ha, zapewni roczną produkcję energii na poziomie ok. 6,7 GWh. Pozwoli to wygenerować oszczędności na poziomie ok. 1,8 mln zł netto rocznie, co oznacza, że środki własne Spółki przeznaczone na realizację inwestycji (tj. blisko 37% wartości kontraktu) zwrócą się w okresie 8 lat (w analizie uwzględniono ceny bieżące energii w przypadku jej wzrostu okres zwrotu inwestycji ulegnie odpowiedniemu skróceniu). Należy podkreślić, że pozostałe ok. 63% kosztów budowy instalacji fotowoltaicznych stanowią fundusze unijne*. Dodatkowo, w celu maksymalizacji wydajności urządzeń, zostaną zastosowane ogniwa najnowszej generacji, cechujące się wysoką wydajnością całej instalacji z zaawansowanym systemem monitorującym i optymalizującym pracę ogniw.

Energia z odnawialnych źródeł

Inwestycje w odnawialne źródła energii stanowią istotny element programu efektywności energetycznej MPWiK - warto podkreślić, że obecnie ponad 20% zapotrzebowania całej Spółki na energię, zaspokajane jest właśnie z odnawialnych źródeł energii. MPWiK do produkcji energii elektrycznej i cieplnej wykorzystuje głównie biogaz powstały w procesie fermentacji osadów ściekowych. W oczyszczalni ścieków „Czajka”, będącej jednocześnie małą elektrownią, rocznie pozyskuje się ok. 40 GWh energii elektrycznej i podobne ilości energii cieplnej, które w całości są zużywane na potrzeby zakładu. Ciepłem z gazogeneratorów ogrzewane są wydzielone komory fermentacyjne, jak również wszystkie pomieszczenia na terenie oczyszczalni. Z kolei energia elektryczna zaspokaja do 50% ogólnego zapotrzebowania „Czajki” na energię elektryczną. Podobne instalacje, o mniejszej wydajności, działają także na terenie oczyszczalni ścieków „Południe” i „Pruszków”.

*Umowa na zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznych na terenie obiektów MPWiK jest realizowana w ramach kolejnych etapów – Fazy V i Fazy VI –  Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, który jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wykonawca: ML System S.A.

Wartość kontraktu: 39 970 610,00 zł netto (49 163 850,30 zł brutto)

Termin realizacji: 31 grudnia 2022 r.

Informacja prasowa TUTAJ

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a